Aktualności

URE wszczyna postępowania w zakresie nie stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
25 grudnia 2018
URE wszczyna postępowania w zakresie nie stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii

W ostatnich dniach Prezes URE rozsyła do przedsiębiorców  kolejną partię zawiadomień o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku z podejrzeniem  naruszenia obowiązku stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. Postępowania administracyjne dotyczą sytuacji wprowadzenia w sierpniu 2015 r. tzw. 20 stopnia zasilania. Urząd Regulacji Energetyki po zebraniu danych pomiarowych od operatorów systemów dystrybucyjnych wstępnie zidentyfikował przedsiębiorców, którzy mogli nie stosować się do obowiązku stosowania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. URE w pismach kierowanych do przedsiębiorców w szczególności wzywa do przedstawienie umowy dystrybucyjnej lub umowy kompleksowej oraz kopii planu wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, obowiązującego w okresie wprowadzenia ograniczeń w sierpniu 2015 r. wraz z kopią pisma, którym OSD przesłał ww. plan. Dokumenty te są o tyle istotne gdyż pozwalają URE ustalić skalę ewentualnego naruszenia obowiązku stosowania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. Dodatkowo do wezwań URE załączane są dane godzinowe wskazujące na potencjalne godziny poboru energii  w których przedsiębiorca nie stosował się do obowiązku stosowania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. Przedsiębiorca, który otrzymał z URE zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku podejrzeniem naruszenia obowiązku stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii powinien przedstawić  URE ww. dokumenty oraz jeżeli faktycznie wystąpiły naruszenia przygotować argumentację faktyczną i prawną uzasadniającą wystąpienie przekroczeń poboru energii. W szczególności warto przedstawić URE informacje kiedy przedsiębiorca dowiedział się o wprowadzeniu ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii, w jaki sposób zareagował oraz jakie środki zostały wprowadzone na zakładzie w celu zastosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii. Warto również sprawdzić czy dane godzinowe przekazane przez URE o zużyciu energii wskazujące na przekroczenie poboru mocy są zgodne z danymi pomiarowymi posiadanymi przez przedsiębiorcę. Z naszego doświadczenia wynika, że czasem dane te nie odpowiadają rzeczywistemu poziomowi poboru mocy. Przygotowanie właściwej odpowiedzi na zawiadomienie URE o wszczęciu postępowania administracyjnego w związku podejrzeniem  naruszenia obowiązku stosowania się do ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii jest o tyle ważne, że URE na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 3a ustawy prawo energetyczne ma możliwość wymierzenia kary pieniężnej do wysokości 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli kara pieniężna związana jest z działalnością prowadzoną na podstawie koncesji, wysokość kary nie może przekroczyć 15% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Powiązane

Kary za niestosowanie ograniczeń w poborze energii w okresie 20 stopnia zasilania- Prezes URE wszczyna postępowania wobec odbiorców energii.
25 grudnia 2018

Zgodnie z zapowiedziami powołany przez Prezesa URE zespół kontrolny podjął działania sprawdzające czy odbiorcy energii elektrycznej…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.