W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz nowego Rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
Powyższe akty prawne wprowadzają zmiany w obszarze koncesjonowania rynku paliw ciekłych (nie tylko koncesji na obrót paliwami ciekłymi OPC), wynikające w szczególności ze zmiany definicji paliw ciekłych. Jednocześnie, zgodnie z Rozporządzeniem, do wykazu paliw ciekłych podlegających koncesjonowaniu włączono paliwa ciekłe o nowych kodach CN.
Nowelizacja ustawy prawo energetyczne wprowadziła obowiązek złożenia wniosku o zmianę koncesji (w tym w szczególności koncesji na obrót paliwami ciekłymi OPC) w zakresie zmienionych definicji, zaś w przypadku gdy podmiot prowadzi działalność w zakresie paliw, które dotychczas nie były objęte obowiązkiem koncesyjnym, konieczne jest złożenie wniosku o udzielenie odpowiedniej koncesji lub rozszerzenie zakresu aktualnej koncesji. Termin na złożenie wniosków do uzyskania koncesji lub zmiany zakresu posiadanej koncesji przez przedsiębiorstwa działające w obszarach wytwarzania, magazynowania, przeładunku, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliwami ciekłymi upływa po 3 miesiącach od daty wejścia w życie Rozporządzenia, tj. w dniu 1 marca 2020 r.
Jeśli podmiot zobowiązany do zmiany lub uzyskania koncesji paliwowej, nie złoży stosownego wniosku w określonym terminie, będzie to równoznaczne z prowadzeniem przez niego działalności bez koncesji, a to z kolei będzie powodować nałożenie przez Prezesa URE kary pieniężnej.
Powyższe obowiązki dotyczą także przedsiębiorców wpisanych do rejestru podmiotów przywożących.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w ustaleniu czy Państwa koncesja wymaga zmiany, lub czy konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o udzielenie koncesji, pozostajemy do dyspozycji.