Aktualności

Obniżki cen energii na podstawie ustawy prądowej przy zakupie na refakturze

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
26 września 2019
Obniżki cen energii na podstawie ustawy prądowej przy zakupie na refakturze

Chcielibyśmy zasygnalizować że podmioty nabywające energię na zasadzie refaktury powinny zainteresować się możliwością uzyskania korekty faktur za energię elektryczną za I półrocze 2019 r.

Zgodnie z ustawą prądową nabywcy energii na zasadzie refaktury nie mieli możliwości skorzystania z obniżek cen energii. Wynikało to z faktu, iż nabywca energii na zasadzie refaktury nie jest traktowany jako odbiorca końcowy w świetle przepisów ustawy prawo energetyczne a tym samym nie ma możliwości uzyskania korekty faktury u sprzedawcy energii elektrycznej (spółki obrotu).

Natomiast w naszej ocenie nie ma przeszkód by podmioty zakupujące energię na zasadzie refaktury pomimo, że bezpośrednio nie mogą wystąpić o dokonanie korekty faktury za energię elektryczną do sprzedawcy energii (spółki obrotu), powinny wystąpić do podmiotów od których nabywają energię na zasadzie refaktury o uwzględnienie w rozliczeniach korekt, które te podmioty otrzymały od sprzedawców energii. Podmiot, który udostępnia energię na zasadzie refaktury powinien przenieść na takiego odbiorcę uzyskaną od sprzedawcy energii (spółki obrotu) obniżkę.

Dlatego warto już teraz zwrócić się do podmiotu, który udostępnia nam energię z wnioskiem o dokonanie odpowiednich rozliczeń.

Powiązane

Ustawa prądowa – prawo do renegocjacji i obniżki cen energii elektrycznej
26 września 2019

W dniu 29 grudnia 2018 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera