Aktualności

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG w ramach przyjętej nowelizacja KPC

Judyta Garwacka - Polisiak Senior Associate
14 czerwca 2023
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG w ramach przyjętej nowelizacja KPC

Od 1 lipca 2023 roku wchodzi w życie art. 136 § 5 KPC zgodnie, z którym strona będąca przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ma obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie adresu do doręczeń, o którym mowa w art. 133 § 21 (tj. adres do doręczeń udostępniony w tej ewidencji), chyba że przedsiębiorca wskazał inny adres do doręczeń.

W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. O powyższym obowiązku i skutkach jego niedopełnienia sąd powinien pouczyć stronę przy pierwszym doręczeniu. Zasady tej nie stosuje się do doręczenia skargi o wznowienie postępowania lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia ponieważ są one składane po prawomocnym zakończeniu postępowania.

Zmiana ta ma na celu zachowanie równowagi sytuacji procesowej przedsiębiorców wpisanych do KRS i CEIDG w zakresie obowiązku zawiadamiania sądu o zmianie adresu a także konsekwencjach jego naruszenia.

Po więcej aktualności zapraszamy również na nasz profil firmowy na LinkedIn.

Powiązane

Komentarz mec. Judyty Garwackiej – Polisiak na temat zmian Kodeksu postępowania cywilnego
14 czerwca 2023

Główne zmiany, które wprowadza ustawa z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie ustawy –…

Judyta Garwacka - Polisiak Senior Associate
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.