Aktualności

Wniosek Zarządcy Rozliczeń o udzielenie pomocy de minimis  z tytułu wzrostu cen energii

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
7 lutego 2020
Wniosek Zarządcy Rozliczeń o udzielenie pomocy de minimis  z tytułu wzrostu cen energii

Zarządca Rozliczeń S.A. pod adresem https://deminimis.zrsa.pl udostępnił wniosek o udzielnie pomocy de minimis z tytułu wzrostu cen energii, o którym mowa w art. 7 ust. 4a-4d ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – tzw. ustawy prądowej.

Na stronie Zarządcy Rozliczeń S.A. znajduje się również formularz wniosku o udzielenie pomocy de minimis i instrukcja jego wypełniania.  

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, tzw. ustawą prądową wszyscy duzi i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc de minimis z tytułu wzrostu cen energii. Zgodnie z ustawą prądową stawka dofinansowania wynosi 15 zł za 1 MWh (1000 kWh) energii elektrycznej.

Ostateczny termin składania wniosków o udzielenie pomocy de minims z tytułu wzrostu cen energii upływa w dniu 30 czerwca 2020 r.

Co bardzo ważne to ustalania wielkości podmiotu należy dokonać zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.

Jest to o tyle istotne, że definicja wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z załącznikiem I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. jest inna niż definicja wynikająca z ustawy Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z załącznikiem I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. przy określaniu wielkości podmiotu uwzględnia się podmioty partnerskie lub związane z Wnioskodawcą. Zgodnie z naszym doświadczeniem często przedsiębiorca, który ma status średniego przedsiębiorcy zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, w świetle załącznika Nr I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. może posiadać status dużego przedsiębiorcy.

Wniosek o udzielenie pomocy de minimis z tytułu wzrostu cen energii wymagać będzie opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby uprawnione zgodnie z zasadami reprezentacji ujawnionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w innym równoważnym rejestrze (art. 7b ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw).

Wniosek  o udzielenie pomocy de minimis z tytułu wzrostu cen energii będzie można złożyć wyłącznie przy użyciu formularza udostępnionego na platformie elektronicznej Zarządcy Rozliczeń S.A., dedykowanej składaniu wniosków o pomoc de minimis.

Kancelaria oferuje kompleksową pomoc przy wypełnieniu wniosku o udzielenie pomocy de minimis z tytułu wzrostu cen energii w szczególności w zakresie ustalenia wysokości rekompensat oraz ustalenia wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z Załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.

Powiązane

Kto może skorzystać z obniżki cen energii ? Nowelizacja ustawy prądowej.
7 lutego 2020

W poniedziałek 18 lutego 2019 r. przedstawiony został projekt zmiany ustawy z dnia 28 grudnia…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.