Jakie instalacje fotowoltaiczne muszą uzyskać koncesje URE na wytwarzanie energii?
Na wstępie należy zaznaczyć, że koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji odnawialnego źródła w tym instalacji fotowoltaincznej (WEE) wymagana jest w przypadku zamiaru wytwarzania energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej za wyjątkiem:
- instalacji fotowoltaicznych stanowiących mikroinstalację, czyli instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW (art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii)
- instalacji fotowoltaicznych stanowiących małą instalację, czyli instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW (art. 2 pkt 18 ustawy o odnawialnych źródłach energii).
Jakie są warunki uzyskania koncesji na wytwarzanie energii w instalacji fotowoltaicznej?
Warunki na jakich można uzyskać koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej zawarte są w ustawie prawo energetyczne oraz ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo Prezes URE w celu ułatwienia w przygotowania wniosku o uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej opracował tzw. Pakiety Informacyjne, które zawierają przydatne wskazówki dotyczące procesu uzyskania koncesji na wytwarzanie energi elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej, informacje na temat prowadzonego przez Prezesa URE postępowania koncesyjnego oraz warunki formalne jakie należy spełnić składając wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej.
Podmioty składające wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej w Pakietach Informacyjnych znajdą odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania: jakie warunki należy spełnić by uzyskać koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej oraz jakie dokumenty i w jakiej formie należy załączyć do wniosku o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej.
W naszej ocenie ww. pakiety są bardzo pomocne dla wnioskodawców oraz ułatwiają zgromadzenie wszelkich niezbędnych dokumentów do wniosku o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej.
Jak wygląda procedura uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej ?
Sama procedura uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej, ma na celu weryfikację, czy wnioskodawca, posiada odpowiednie środki finansowe i materialne, a także wiedzę i doświadczenie, niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej.
Czy koncesja jest konieczna do skorzystania z sytemów wsparcia feed in tariff (FIT) i feed in premium (FIP) ?
Co jest również niezmiernie istotne wyłącznie koncesjonowane przedsiębiorstwa energetyczne, jak również przedsiębiorstwa wpisane do wymienionych rejestrów działalności regulowanej (jeśli koncesja, bądź wpis są wymagane), wytwarzające energię elektryczną w instalacji odnawialnego źródła energii ( w tym w instalacjach fotowoltaicznych), mogą wnioskować o wydanie świadectw pochodzenia, o których mowa w art. 45 ustawy o odnawialnych źródłach energii (o ile pierwsze wytworzenie energii elektrycznej w danej instalacji nastąpiło przed dniem 1 lipca 2016 r.) lub uczestniczyć w aukcyjnym systemie wsparcia wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub taryfowych systemach wsparcia, tzw. feed in tariff (FIT) i feed in premium (FIP).
Postępowanie koncesyjne wszczynane jest po złożeniu wniosku o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej w którym powinny znaleźć się informacje o planowanej działalności w tym biznes plan prowadzania działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej oraz opis dotychczasowej działalności przedsiębiorcy.
Z naszego doświadczenia wynika, iż w przypadku nowo powstałych spółek jedną z kluczowych kwestii do uzyskania koncesji jest posiadanie wystarczających środków finansowych do prowadzenia działalności na podstawie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej.
Należy również podkreślić, że Prezes URE przy ocenie zdolności finansowych podmiotu składającego wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej bierze pod uwagę środki finansowe którymi rzeczywiście może dysponować wnioskodawca. Warunku tego nie spełnią np. niewiążące zobowiązania podmiotów trzecich do inwestycji, listy intencyjne lub inne niewiążące deklaracje o dokapitalizowaniu podmiotu składającego wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej. Prawnicy Kancelarii również doradzają w zakresie sposobów zapewnienia środków finansowych do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej
Warto również zwrócić uwagę na formę dokumentów załączanych do wniosku o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej. Cześć dokumentów może być złożona tylko w oryginale np. informacja o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego wydana w stosunku do podmiotu składającego wniosek o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej oraz osobno członków zarządu i osób uprawnionych do reprezentacji. Jeżeli wnioskodawca jest obywatelem, lub ma siedzibę na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), informacje o niekaralności powinny pochodzić z rejestru właściwego państwa oraz być dostarczone, razem z tłumaczeniem przysięgłym oraz opatrzone klauzulą apostille. Dodatkowo składane dokumenty nie mogą być starsze aniżeli 3 miesiące licząc od daty ich złożenia do URE.
Warto podkreślić, że wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji, zgodnie z art. 601 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń. podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Z naszego doświadczenia wynika, że proces uzyskiwania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej trwa od 2 do 3 miesięcy.
W przypadku zainteresowania naszymi usługami w zakresie przygotowania wniosku o udzielenie na wytwarzanie energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej prawnicy Kancelarii pozostają do Państwa dyspozycji. Na życzenie klientów prowadzimy całe postępowanie koncesyjne przed Prezesem URE bądź też przygotowujemy tylko określone części wniosku koncesyjnego, w szczególności tzw. biznes plan działalności koncesjonowanej czyli zestawienie rocznych, planowanych przychodów i kosztów dla działalności objętej wnioskiem koncesyjnym (OEE), na okres minimum trzech pełnych lat kalendarzowych.