Aktualności

Prezes URE wydał decyzję określającą warunki umowy przyłączeniowej

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
3 listopada 2020
Prezes URE wydał decyzję określającą warunki umowy przyłączeniowej

W wyniku działania zespołu prawa energetycznego kancelarii, radcy prawnego Grzegorza Mikosa i radcy prawnego Kacpra Skalskiego uzyskaliśmy dla naszego klienta na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy prawo energetyczne decyzję Prezesa URE określającą warunki umowy przyłączeniowej do sieci dystrybucyjnej.

Źródłem sporu z operatorem systemu dystrybucyjnego, była odmowa uwzględnienia przez operatora jakichkolwiek uwag do przedstawionej przez operatora systemu dystrybucyjnego umowy przyłączeniowej.

Wsparcie prawne zapewnione przez prawników zespołu prawa energetycznego Kancelarii polegało na przedstawieniu  argumentacji prawnej, ukierunkowanej na rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z interesem Klienta. Prezes URE działając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy prawo energetyczne wydał decyzję określająca warunki umowy przyłączeniowej.

Do prawników z zespołu prawa energetycznego Kancelarii coraz częściej trafiają sprawy związane z odmową wydania warunków przyłączeniowych w szczególności dla źródeł wytwórczych takich jak instalacje fotowoltaiczne lub farmy wiatrowe ale też obiektów odbiorczych tj. centra handlowe lub budynki wielomieszkaniowe.

W wielu przypadkach spotykamy się z praktyką operatorów systemów dystrybucyjnych, którzy próbują przerzucić ekonomiczny ciężar rozwoju sieci na innych przedsiębiorców, np.
deweloperów lub inwestorów rozwijających projekty instalacji fotowoltaicznych lub też arbitralnie wskazują na brak technicznych warunków przyłączenia obiektów do sieci. W takiej sytuacji inwestor może zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy prawo energetyczne złożyć wniosek o rozstrzygnięcie sporu przez Prezesa URE, który zgodnie z ustawa prawo energetyczne może wydać decyzję określającą warunki umowy przyłączeniowej.

Powiązane

URE obniża karę dla naszego Klienta w sprawie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii
3 listopada 2020

Miło nam poinformować, iż w skutek naszego odwołania od decyzji Prezesa URE nakładającej karę za…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera