Aktualności

Porównanie warunków umów dzierżawy fotowoltaika

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
18 czerwca 2021
Porównanie warunków umów dzierżawy fotowoltaika

W ostatnim czasie właściciele nieruchomości na których możliwa jest budowa farm fotowoltaicznych dostają mnóstwo ofert wydzierżawienia nieruchomości. Właściciele otrzymują często kilka ofert oraz kilka wzorów umów dzierżawy nieruchomości pod elektrownie fotowoltaiczne.  Stają przed dylematem, z którym inwestorem zawrzeć umowę dzierżawy nieruchomości pod elektrownię fotowoltaiczną. Stawki oferowanych czynszów dzierżawy są dosyć porównywalne więc wybór nie zawsze jest łatwy.

Jak wcześniej już pisałem na początku warto sprawdzić „reputację” oraz doświadczenie inwestora – więcej na ten temat w poniższym artykule Umowa dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną – na co zwrócić uwagę.

Umowa dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną – na co zwrócić uwagę?

Powstaje jednak pytanie, jak działać jeżeli okaże się że mamy kilku godnych zaufania inwestorów i kilka projektów umów dzierżawy do analizy. W takiej sytuacji proponujemy naszym klientom by jeszcze przed rozpoczęciem analizy umów dzierżawy sprawdzili, który z inwestorów oferuje najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze warunki umowy dzierżawy nieruchomości pod elektrownię fotowoltaiczną. Oszczędzi to zarówno czas jak i pieniądze właściciela nieruchomości, która ma być przedmiotem umowy dzierżawy. Taki sposób postępowania znacznie skróci też proces negocjacji umowy dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie podstawowych warunków umowy dzierżawy pod elektrownie fotowoltaiczna na które warto zwrócić uwagę. Przygotowane zostało na podstawie doświadczenia naszej kancelarii przy negocjacjach umów dzierżawy. Oczywiście zestawienie nie jest wyczerpujące i każdy z właścicieli nieruchomości na której ma powstać elektrownia fotowoltaiczna może dodać do niego kwestie które są dla niego szczególnie istotne.

Po otrzymaniu uzupełnionego zestawienia od zainteresowanych inwestorów można porównać kluczowe warunki dzierżawy nieruchomości pod elektrownie fotowoltaiczną a następnie rozpocząć negocjacje z inwestorem, który oferuje najkorzystniejsze warunki umowy dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną. Nie trzeba będzie analizować kilku wzorów umów dzierżawy tylko będzie można skupić się na weryfikacji wzoru umowy dzierżawy pod fotowoltaikę od inwestora który oferuje najkorzystniejsze warunki dzierżawy.  

Prosimy o przesłanie email na adres kancelarii – kancelaria@rsplegal.pl jeżeli życzą sobie Państwo otrzymać takie zestawienia w formie edytowalnej.

Radca prawny Kacper Skalski, szef działu energetycznego kancelarii Raczyński Skalski & Partners Radcownie Prawni Adwokaci spp, www.rsplegal.pl

Kluczowe warunki umowy dzierżawy fotowoltaika

 

Pytania właściciela

Odpowiedź Inwestora PV

Czynsz wstępny

Wysokość czynszu dzierżawy do rozpoczęcia budowy elektrowni fotowoltaicznej płatna po podpisaniu umowy ?

[KWOTA]

Czynsz główny

Wysokość czynszu dzierżawy głównego płatnego od rozpoczęcia budowy ?

[KWOTA]

Płatności

Termin płatności czynszu dzierżawy  ?

TAK/NIE

Waloryzacja

Od kiedy będzie waloryzowany czynsz ?

?

Kary umowne

Czy przewidziane są jakieś kary umowne w umowie dzierżawy nieruchomości pod fotowoltaikę?

TAK/NIE

Grunt Niewykorzystany

Czy grunt niewykorzystany i niezajęty pod fotowoltaikę po budowie instalacji fotowoltaicznej nie będzie objęty umową dzierżawy

TAK/NIE

Rozwiązanie umowy w/p braku realizacji projektu

Po ilu latach właściciel może rozwiązać umowę dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną w/p braku realizacji projektu fotowoltaiki?

[liczba lat od dnia zawarcia umowy]

Zabezpieczenie usunięcia instalacji

Jakie realne zabezpieczenie usunięcia elektrowni fotowoltaicznej oferuje inwestor w umowie dzierżawy?

[oferowany rodzaj zabezpieczenia]

Zabezpieczenie płatności czynszu i podatków

Jakie realne zabezpieczenie płatności instalacji oferuje inwestor w umowie dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną?

[oferowany rodzaj zabezpieczenia]

Nowe podatki

Jeżeli powstaną nowe podatki związane z elektrownią PV i właściciel będzie ich płatnikiem to czy inwestor je zrefunduje tak jak obecnie refunduje się podatek od nieruchomości?

TAK/NIE

 

Powiązane

Doradzaliśmy przy zawarciu jednej z największych w Polsce umów dzierżawy nieruchomości pod elektrownię fotowoltaiczną
18 czerwca 2021

W tym tygodniu udało nam się doprowadzić do zawarcia umów dzierżawy nieruchomości pod dwa projekty…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera