Dnia 14 kwietnia 2015 r. Trybunał Konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej zakwestionował zgodność art. 96 ust. 1 i art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128) z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie zakreślił termin utraty mocy obowiązującej wyżej wskazanych przepisów Prawa bankowego na dzień 1 sierpnia 2016 roku.
Oznacza to, że z dniem 1 sierpnia 2016 roku nastąpi diametralna zmiana w sposobie funkcjonowania banków przy dochodzeniu swoich należności. Od tego dnia utracą one bowiem możliwość wystawiania – na dotychczasowych zasadach – tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE), który to instrument był powszechnie wykorzystywany przez banki przy dochodzeniu swych należności. Trybunał Konstytucyjny RP uznał bowiem, że uprawnienie banku do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego w swoim aktualnym kształcie narusza wyrażoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP zasadę równości, zgodnie z którą „wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.
Do oceny tego czy nastąpi powrót do czasów weksli i żyrantów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Z pewnością bardzo dużo zależeć będzie od polskiego ustawodawcy, któremu Trybunał dał przeszło 15 miesięcy na wprowadzenie ewentualnych zmian do prawa bankowego.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod adresem: maciej.raczynski@rsplegal.pl