Aktualności

Komentarz Kacpra Skalskiego dla Dziennik Gazeta Prawna do nowelizacji ustawy o OZE

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
14 czerwca 2024
Komentarz Kacpra Skalskiego dla Dziennik Gazeta Prawna do nowelizacji ustawy o OZE

Serdecznie zapraszamy do lektury komentarza naszego eksperta, Kacpra Skalskiego, Szefa Działu Prawa Energetycznego, dla Dziennik Gazeta Prawna.

🔋 Rozliczenia prosumentów związane z fotowoltaiką to temat, który ostatnio nie schodzi z ust zarówno ekspertów branży energetycznej, jak i prosumentów. Dlatego radca prawny Kacper Skalski Szef Działu Prawa Energetycznego wyjaśnia jakie zmiany nadchodzą w związku z nowelizacją ustawy OZE, a także jak one wpłyną na rozliczenia prosumentów.

”Fotowoltaika najbardziej opłacalna dla aktywnych użytkowników” ­– Dziennik Gazeta Prawna

„Część przepisów konsultowanego właśnie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.) dotyczy prosumentów. Zgodnie z uzasadnieniem zmiana zasad rozliczeń ma podnieść opłacalność inwestycji. Powrotu do najbardziej korzystnego dla prosumentów systemu net-meteringu, z którym pożegnaliśmy się w 2022 r., nie ma, ale też nikt się go nie spodziewał. Podstawowa różnica między net-meteringiem a net-bilingiem jest taka, że w tym pierwszym energia oddana do sieci ma taką samą wartość jak odbierana. Natomiast w tym drugim systemie prosument oddaje operatorowi energię po takiej cenie, jaka jest w danej chwili na rynku, a kiedy sam potrzebuje zasilić się energią, musi również zapłacić za nią cenę rynkową. Problem w tym, że prosument najwięcej energii wprowadza do sieci w godzinach, w których jest największe nasłonecznienie, a w tym czasie stawki godzinowe za energię są najniższe. Coraz częściej nawet ujemne, Z kolei pobiera ją, gdy ceny są najwyższe. Stąd pojawiły się postulaty, by obecny system rozliczeń net-billingu, uczynić bardziej opłacalnym.

Najkorzystniejsza dla prosumenta zmiana, którą zawiera projekt, to modyfikacja mechanizmu rozliczeń w systemie net-billingu poprzez zwiększenie wartości depozytu. Depozyt to energia odprowadzona do sieci i niewykorzystana przez prosumenta. Jego wartość zgodnie z projektem, ma być skorygowana o współczynnik 1,23. Jest to istotna zmiana, bo wartość depozytu zwiększy się o jedną piątą. W efekcie zmniejszy się różnica między rynkową ceną energii dla prosumenta a oferowaną stawką z taryfy operatora. Prosument będzie miał 12 miesięcy na wykorzystanie depozytu. Może pokryć nim część opłat za energię, którą pobiera. – wyjaśnia radca prawy Kacper Skalski, partner w kancelarii Raczyński Skalski, ekspert prawa energetycznego.”

Dostęp do pełnego artykułu dostępny na stronie Dziennik Gazeta Prawna pod linkiem:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/9525732,fotowoltaika-najbardziej-oplacalna-dla-aktywnych-uzytkownikow-zmiany.html

 

Powiązane

Kacper Skalski dla Dziennika Gazeta Prawna o korektach faktur dla odbiorców energii na podstawie ustawy prądowej
14 czerwca 2024

Polecamy lekturze komentarz radcy prawnego Kacpra Skalskiego dotyczący korekt faktur za energię elektryczną na podstawie…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.