Aktualności

Doradzaliśmy przy zawarciu kolejnej wieloletniej umowy sprzedaży zielonej energii

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
2 marca 2021
Doradzaliśmy przy zawarciu kolejnej wieloletniej umowy sprzedaży zielonej energii

Z przyjemnością informujemy, że doradzaliśmy Axpo Polska przy realizacji wieloletniej umowy na dostawę zielonej energii dla zakładu Johnson Matthey w Koninie. Projekt prowadził prowadził radca prawny Kacper Skalski. 

Poniżej szczegółowej informacje o projekcie.

Powstająca w Koninie fabryka Johnson Matthey ma zostać oddana do użytku w 2022 r. i rozpocząć produkcję platform samochodowych w 2024 roku. Zakład będzie początkowo dostarczał rocznie 10000 MT zaawansowanego, wysokoniklowego materiału katodowego eLNO®, co odpowiada ok. 100 tys. pojazdów elektrycznych, z planem inwestycji etapowych na nadchodzące lata.

Fabryka zasilana w 100% zieloną energią

Jako firma zajmująca się zrównoważonymi technologiami, z wizją czystszego i zdrowszego świata, priorytetem JM jest zmniejszenie śladu węglowego zakładu w Koninie. Dzięki umowie z Axpo Polska nowy zakład w Koninie będzie zaopatrywany w 100% w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych już od pierwszego dnia produkcji.

– Widzimy stale rosnące zapotrzebowanie energochłonnych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce na pokrycie zużycia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Dzięki umowie na sprzedaż energii, Axpo Polska wspiera Johnson Matthey w przekształcaniu procesów produkcyjnych w bardziej ekologiczne i w odgrywaniu ważnej roli dla przyszłości pojazdów elektrycznych – Grzegorz Biliński, Dyrektor Zarządzający Axpo Polska.

Polska jest największym rynkiem energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, ale historycznie ma jeden z najniższych udziałów energii odnawialnej w miksie jej wytwarzania. Obecnie popyt na energię nadal w większości zaspokajany jest przez elektrownie węglowe. Polska ma jednak ambitne cele: prognozuje się, że do 2050 r. 52% energii będzie pochodzić z wiatru, słońca i biomasy.

Axpo w Polsce

Axpo działając na polskim rynku od 19 lat, stało się jednym z największych niezależnych odbiorców energii odnawialnej. W Polsce klienci mogą korzystać z szytych na miarę umów na odbiór energii oraz rozwiązań w zakresie jej dostaw opartych o strukturyzowane kontrakty długoterminowe, bilansowanie i prognozowanie mocy, a także obrót prawami majątkowymi i gwarancjami pochodzenia. W ciągu ostatnich 6 lat Axpo rozszerzyło również portfolio swoich klientów z sektora MŚP, docierając do aż 15000 firm.

Axpo na świecie

Axpo jest największym producentem energii odnawialnej w Szwajcarii i międzynarodowym liderem w obrocie energią oraz sprzedaży energii słonecznej i wiatrowej. 5000 pracowników łączy doświadczenie i wiedzę z pasją do innowacji. Axpo opracowuje dla swoich klientów innowacyjne rozwiązania energetyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji.

(źródło Komunikat prasowy Axpo Polska z dnia 01.02.2021 r.)

Powiązane

Doradzaliśmy przy największej umowie Corporate PPA w Polsce
2 marca 2021

Miło nam poinformować, iż doradzaliśmy spółce Górażdże Cement SA przy zawarciu 10 letniej umowy CPPA…

Kacper Skalski Radca prawny, Partner
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera