Aktualności

Zbliża się termin złożenia sprawozdania z działalności – rejestr MIOZE

kancelaria prawo energetyczne Adam Madejski radca prawny, Senior Associate
24 stycznia 2024
Zbliża się termin złożenia sprawozdania z działalności – rejestr MIOZE

Przypominamy, że tylko do końca stycznia wytwórcy energii w małych instalacjach OZE mogą składać sprawozdania półroczne z prowadzonej działalności, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 7 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dla instalacji OZE, które nie są jednostkami kogeneracji, sprawozdanie należy złożyć do właściwego oddziału terenowego URE. Ważne jest, aby dla każdej instalacji złożyć osobne sprawozdanie. Zwracamy uwagę, że o dacie spełnienia obowiązku decyduje data wpływu do Urzędu Regulacji Energetyki.

Zgodnie z ustawą OZE każdy wytwórca wpisany do rejestru MIOZE musi składać sprawozdanie z działalności, zgodnie ze wzorem opublikowanym przez Urząd Regulacji Energetyki (https://bip.ure.gov.pl/bip/rejestry-i-bazy/wytworcy-energii-w-male/2138,Rejestr-wytworcow-energii-w-malej-instalacji.html). Obowiązek obejmuje także tych wytwórców, którzy w danym półroczu uzyskali wpis do MIOZE, ale nie rozpoczęli jeszcze działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej. 

Niespełnienie obowiązku sprawozdawczego w terminie wiąże się z odpowiedzialnością administracyjną i ryzykiem wymierzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki kary pieniężnej w kwocie 1.000 złotych. (art. 168 pkt 11 ustawy o odnawialnych źródłach energii). 

Naruszenie obowiązku może mieć znaczenie także dla tych wytwórców, którzy planują rozpoczęcie działalności polegającej na wytwarzaniu energii z instalacji OZE o mocy większej niż 1 MW. Prezes URE może negatywnie ocenić spełnienie przez takiego wytwórcę przesłanki dawania rękojmi prawidłowego wykonywania działalności regulowanej (art. 33 ust. 3d ustawy prawo energetyczne) i odmówić na tej podstawie udzielenia koncesji na wytwarzanie (WEE).

Powiązane

SPECJALNE STREFY ENERGETYCZNE
24 stycznia 2024

Cel specjalnych stref energetycznych Według zapowiedzi Rządu specjalne strefy energetyczne (“SSE”) mają nie tylko zachęcić…

kancelaria prawo energetyczne Adam Madejski radca prawny, Senior Associate
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.