Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z 24 kwietnia 2024 r. oddalił w całości powództwo sprzedawcy gazu przeciwko odbiorcy gazu ziemnego, w sprawie o zapłatę kar umownych wynikających z umowy sprzedaży paliwa gazowego.
To kolejny sukces Kancelarii w reprezentacji odbiorcy gazu, w sytuacji nałożenia kary umownej przez sprzedawcę gazu za niezużycie określonego w umowie wolumenu gazu ziemnego.
Strony zawarły umowę o dostarczenie paliwa gazowego na mocy której, sprzedawca gazu zobowiązał się dostarczać paliwo gazowe do punktu poboru. Zdaniem sprzedawcy gazu, strony ustaliły minimalne ilości paliwa gazowego, jakie zostaną odebrane w czasie jego trwania.
Z przyczyn od siebie niezależnych, odbiorca gazu nie miał możliwości odbioru gazu w ilości określonej w umowie sprzedaży gazu. W konsekwencji sprzedawca gazu wystawił notę odsetkową tytułem kary umownej za niezużycie minimalnej ilości gazu. Zdaniem sprzedawcy gazu strony ustaliły, że w przypadku gdy, odbiorca nie dokona zakupi w okresie obowiązywania umowy określonej ilości paliwa gazowego będzie zobligowany do zapłaty na rzecz sprzedawcy gazu kary umownej za każdą 1 kWh paliwa gazowego stanowiącą różnicę między kontraktową ilością obowiązkową, a ilością faktycznie odebraną.
Odbiorca udowodnił, że w sprawie nie zaistniały przesłanki do wypłaty kar umownych, a Sąd podzielił argumentację prawników kancelarii w całości, wskazując, że roszczenie nie zasługiwało na uwzględnienie i brak było podstaw do zasądzenia kar umownych z tytułu zobowiązania do odbioru minimalnej ilości gazu ziemnego.
Klienta kancelarii reprezentowali adwokat Joanna Legun i radca prawny Kacper Skalski
Wyrok jest nieprawomocny i możliwa jest ewentualna apelacja sprzedawcy paliwa gazowego.