Awarie sieci elektroenergetycznej dotykają bez wyjątku sprzedawców, wytwórców jak i odbiorców energii elektrycznej. Od strony regulacyjnej zagadnienie to nie jest szczególnie dopracowane – dość szczegółowe przepisy znajdziemy przede wszystkim w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci. Z kolei na gruncie kontraktowym kwestia awarii najczęściej utożsamiana jest z wystąpieniem siły wyższej, choć niekiedy nakłada na jedną ze stron odpowiedzialność i obowiązek naprawy szkody.
1. Pojęcie awarii w przepisach prawa energetycznego
Zarówno w ustawie prawo energetyczne oraz w ustawie o odnawialnych źródłach energii kwestia awarii, tak w sieci elektroenergetycznej jak i w odniesieniu do urządzeń wytwórczych, nie jest wprost uregulowana. Nie znajdziemy w tych ustawach ani definicji, ani przepisów wprost odnoszących się do przyczyn wystąpienia oraz odpowiedzialności za skutki awarii.
Z praktycznego punktu widzenia taki stan rzeczy jest uzasadniony, ponieważ mnogość czynników mogących powodować awarie zdecydowanie utrudnia skonstruowanie przepisów tak, aby żaden z uczestników rynku energii nie mógłby być potencjalnie pokrzywdzony lub postawiony w gorszej pozycji kontraktowej czy negocjacyjnej.
Szerszych informacji na temat samych awarii oraz sposobu postępowania na wypadek ich wystąpienia znajdziemy w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci. Przede wszystkim zawarto tam rozróżnienie na awarię sieciową oraz awarię w systemie. Awaria sieciowa to: Zdarzenie ruchowe, w wyniku którego następuje wyłączenie z ruchu synchronicznego części KSE która produkuje lub pobiera z sieci energię elektryczną w ilości nie większej niż 5 % bieżącego zapotrzebowania na moc w KSE. Z kolei awaria w systemie to to samo zdarzenie ruchowe, jednak dotyczące więcej niż 5% bieżącego zapotrzebowania na moc w KSE.
W pozostałym zakresie instrukcje ruchu i eksploatacji sieci zawierają postanowienia dotyczące awarii w kontekście:
-
-
- wyznaczania i przekazywania danych pomiarowych,
- nieprawidłowego działania instalacji, sieci i urządzeń odbiorców końcowych,
- wydłużenia terminu na wykonanie obowiązków stron, przede wszystkim obowiązków operatora systemu,
- możliwości wprowadzenia ograniczeń lub zastosowania innych środków mających na celu minimalizację zagrożeń dla systemu elektroenergetycznego,
- zarządzania jednostkami wytwórczymi.
-
Najczęściej awaria występuje jako zdarzenie poboczne, to znaczy jej pojawienie się powoduje określone skutki proceduralne. Można więc w konsekwencji uznać, że przy próbie kontraktowego uregulowania skutków awarii strony dysponują dość dużą swobodą kształtowania wzajemnych praw i obowiązków.
2. Awaria w ujęciu kontraktowym
Awaria sieci, instalacji czy innych urządzeń powiązanych z pracą systemu elektroenergetycznego może mieć różne skutki – od pomijalnych po katastrofalne. Tym bardziej istotne jest, aby strony umów, których przedmiotem są usługi związane z energią elektryczną, właściwie i zbieżnie rozumiały samo pojęcie awarii, a także skutki jakie wiążą się z jej wystąpieniem.
Najczęściej wystąpienie awarii jest traktowane jako przypadek siły wyższej, która wyłącza odpowiedzialność stron. Co istotne, w relacjach między podmiotami innymi niż operatorzy systemów dystrybucyjnych, awarie są najczęściej połączone właśnie z zakresem działalności tych operatorów. To, na co warto zwrócić uwagę w tej kwestii to:
-
-
- faktyczny związek przyczynowo-skutkowy między wystąpieniem awarii a niemożliwością spełnienia danych obowiązków umownych. Dotyczy to w szczególności przypadków awarii systemów teleinformatycznych oraz przerw fizycznej w dystrybucji energii elektrycznej. Strony powinny mieć możliwość ustalenia czy taki związek istnieje, a także – w miarę możliwości, domagać się od strony powołującej się na przypadek siły wyższej wykazania określonych okoliczności.
- możliwie szczegółowe określenie jakie dokładnie przypadku awarii są uwzględniane jako przypadek siły wyższej – może bowiem zdarzyć się, że awaria jest konsekwencją np. błędu ludzkiego lub zaniechań po stronie właściciela czy użytkownika danego urządzenia, sieci lub instalacji. W takim przypadku stosowanie reżimu siły wyższej nie powinno mieć miejsca, a w zamian powinno wprowadzić się zasady ponoszenia odpowiedzialności za tego typu zdarzenia przez podmiot trzeci lub jedną ze stron, w zależności od okoliczności.
-
W kontekście awarii konkretnych urządzeń, np. instalacji OZE w umowie PPA, warto ustanowić proces działania, w jakim strony będą funkcjonować przez okres trwania awarii. Dobrze tym samym określić:
-
-
- czy obniżeniu/modyfikacji ulegają gwarantowane parametry związane z dostawą energii elektrycznej?
- czy stronie poszkodowanej przyznane zostaną bonifikaty lub ulgi z tytułu wystąpienia awarii?
- czy strona dotknięta awarią może uniknąć odpowiedzialności poprzez dostarczenie energii elektrycznej z innych instalacji?
- jaki jest maksymalny dopuszczalny czas trwania awarii, po upływie którego strona poszkodowana może dochodzić dodatkowych roszczeń lub rozwiązać umowę?
-
Zdarza się, że potrzeba uwzględnienia ryzyka wystąpienia awarii nie jest oczywista. Taka sytuacja wystąpi przede wszystkim w zakresie ustanawiania służebności przesyłu oraz zawierania umowy o powierzeniu obowiązków operatora systemu dystrybucyjnego. Jak wynika z § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, operator systemu dystrybucyjnego jest zobowiązany do niezwłocznej do likwidacji awarii i usuwania zakłóceń w dostarczaniu energii elektrycznej. Jeśli więc planujemy ustanowienie służebności dla sieci lub urządzeń, które będą przekazywane na majątek operatora, albo zamierzamy oddać/objąć sieć elektroenergetyczną w używanie jako operator systemu dystrybucyjnego, należy zapewnić bezwarunkowy i stały dostęp do nieruchomości w celu wykonania niezbędnych prac i czynności.
Spowodowanie awarii lub zakłóceń w pracy sieci może być przesłanką do wstrzymania dostaw energii elektrycznej – jeśli instalacja odbiorcy negatywnie wpływa na sieć stanowiąc zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska, operator systemu dystrybucyjnego jest zobowiązany wstrzymać dostawy dla takiego odbiorcy (art. 6b ust. 4 prawa energetycznego).