Aktualności

Czwartek z energią: ABC magazynów energii elektrycznej

kancelaria prawo energetyczne Adam Madejski radca prawny, Senior Associate
06 listopada 2024
Czwartek z energią: ABC magazynów energii elektrycznej

Magazyny energii elektrycznej stają się coraz popularniejsze – zarówno jako wsparcie instalacji OZE jak i jako wsparcie dla rynku mocy. Przybliżam dziś najważniejsze kwestie regulacyjne, które należy uwzględnić przy planowaniu inwestycji w magazyn energii elektrycznej.  

1. Kwestie regulacyjne  

Prowadzenie działalności polegającej na magazynowaniu energii elektrycznej stanowi działalność regulowaną, jednak jedynie w niektórych przypadkach. Podobnie jak w instalacjach OZE decydujące znaczenie ma moc zainstalowana elektryczna. Jeśli moc magazynu: 

        1. Wynosi więcej niż 50 kW – magazyn podlega obowiązkowemu wpisowi do rejestru magazynów prowadzonych w formie elektronicznej przez operatorów systemów dystrybucyjnych (art. 43g ust. 1 prawa energetycznego,  
        2. Wynosi więcej niż 10 MW – wymagane jest uzyskanie koncesji (art. 32 ust. 1 pkt 2 prawa energetycznego) 

Wpisu do rejestru magazynów dokonuje OSD na podstawie informacji uzyskanej od podmiotu przyłączanego. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z definicją magazynu energii elektrycznej, magazyn musi być przyłączony do sieci elektroenergetycznej (art. 3 pkt 10k prawa energetycznego). W przeciwnym wypadku takie urządzenie nie będzie magazynem energii elektrycznej w rozumieniu prawa energetycznego.  

Warto pamiętać, że moc zainstalowana elektryczna jest obliczana dla wszystkich urządzeń magazynujących łącznie, bowiem specyfika magazynów energii elektrycznej polega na tym, że dane urządzenia można łączyć w grupy, które stanowią samodzielną jednostkę. Z tego powodu moc wszystkich urządzeń sumuje się w ramach jednej jednostki.  

Co do zasady przyłączenie magazynu energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej wymaga uzyskania warunków przyłączenia (art. 7 ust 1 prawa energetycznego). Wyjątkiem jest magazyn połączony z mikroinstalacją, wówczas wystarczy dokonanie zgłoszenia. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku obowiązują odmienne zasady obliczania mocy zainstalowanej elektrycznej takiej połączonej instalacji. Do mocy mikroinstalacji nie dolicza się mocy magazynu wówczas, gdy: 

        1. Magazyn ma mniejszą moc mikroinstalacja, oraz 
        2. Maksymalna moc inwerterów nie przekracza mocy mikroinstalacji.  

Jeśli przynajmniej jedno z powyższych kryteriów nie jest spełnione, wówczas moc magazynu i mikroinstalacji sumuje się. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku prosumentów moc obliczona dla instalacji OZE nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa dla obiektu.  

 2. Kwestie praktyczne 

Warto pamiętać, że funkcjonowanie magazynu energii elektrycznej w ramach instalacji OZE ma istotne znaczenie pod kątem: 

        1. Rozliczeń prosumentów,  
        2. Rozliczania systemów wsparcia,  
        3. Funkcjonowania klastrów energii i spółdzielni energetycznych,  
        4. Przyłączania do sieci elektroenergetycznej w formule cable pooling, 
        5. Budowy hybrydowej instalacji OZE. 

Jeśli więc inwestor zamierza wybudować zarówno magazyn energii elektrycznej jak i instalację OZE, powinien zweryfikować swoje założenia z aspektami regulacyjnymi zawartymi zarówno w prawie energetycznym jak i ustawie o odnawialnych źródłach energii.  

Warto pamiętać, że na gruncie definicji zawartej w ustawie OZE magazyn energii elektrycznej jest traktowany jako część instalacji OZE. Ma to istotne znaczenie w przypadkach, gdy rozważane są przepisy miejscowe dotyczące możliwości zagospodarowania, bowiem z reguły budowa instalacji OZE jest uregulowana w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, podczas gdy przepisy o magazynach energii należą do rzadkości.  

Na gruncie prawa budowlanego status magazynów energii pozostaje nieuregulowany i w zależności od przyjętej formuły realizacji wymagane będzie uzyskanie odpowiednich decyzji administracyjnych, uzgodnień lub dokonanie zgłoszeń. Warto pamiętać, że pod kątem technicznym magazyny energii powinny spełniać także wymogi przeciwpożarowe. To niezwykle istotna kwestia w przypadku wyboru nieruchomości, na której miałaby powstać inwestycja magazynu energii elektrycznej, ponieważ najlepiej, aby taka nieruchomość posiadała odpowiedni dostęp do drogi publicznej, a tym samym miała możliwość przeprowadzenia ewentualnej interwencji przez odpowiednie służby.  

Kancelaria Raczyński Skalski & Partners
Interesuje Cię ten temat?
Skontaktuj się z nami,
aby poznać naszą ofertę.

Powiązane

CZWARTEK Z ENERGIĄ – KONTROLA PREZESA URE W ŚWIETLE PRZEPISÓW USTAWY PRAWO ENERGETYCZNE
6 listopada 2024

Działalność przedsiębiorstwa energetycznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków: informacyjnych, sprawozdawczych, umownych i technicznych.…

kancelaria prawo energetyczne Adam Madejski radca prawny, Senior Associate
Chcesz otrzymywać aktualności na bieżąco?
Zapisz się do Newslettera

    Wybierz listę

    Chcę być informowany e-mailowo informacjach ze strony Raczyński Skalski & Partners Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Warszawie na podany przeze mnie adres e-mail. Czytaj dalej

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.